Načítavam

TPMS senzory - snímače tlaku

Tyre Monitoring System, alebo systém sledovania tlaku

TPMS – Tyre Monitoring System, alebo systém sledovania tlaku, meria a zobrazuje tlak a teplotu vzduchu v pneumatikách. Reaguje na únik tlaku vzduchu v pneumatikách.

Senzory TPMS v kolese vozidla sledujú tlak v pneumatikách a vysielajú signál do príjimača, ktorý je umiestnený vo vozidle. Hneď ako príjimač príjme informáciu od senzorov TPMS o nízkom tlaku v pneumatikách, okamžite varuje šoféra rozsvietením kontrolky.

Od 1. novembra 2014 sú výrobcovia áut povinný vybaviť všetky vozidlá týmto systémom. Najväčšími výhodami TPMS senzorov sú väčšia bezpečnosť počas jazdy vozidlom, znižujú sa prevádzkové náklady vozidla a auto nadobúda lepšie jazdné vlastnosti.

237.png

Dnešným štandardom je mať dve sady kolies, letných aj zimných, na diskoch.

Prehadzovať snímače tlaku z letných diskov na zimné a potom zase naspäť, nie je odporúčané. Za každé prehadzovanie TPMS senzorov by ste museli zaplatiť a snímače tlaku sú zariadenia, ktoré sa môžu poškodiť. Práve preto je lepšie, ak si kúpite TPMS senzory aj do druhej sady kolies. Ak si snímače tlaku kúpite u oficiálneho cardealera, tak budete mať dve sady snímačov s dvomi rozdielnymi kódmi, a teda pri každom prezúvaní bude potrebné spárovať snímače tlaku s riadiacou jednotkou. Niektoré značky áut to umožňujú cez menu palubného počítača, ale pri väčšine značiek áut je potrebné spárovanie snímačov s riadiacou jednotkou servisným zásahom. Za každý servisný zásah však budete musieť pri každom prezúvaní zaplatiť.

Výrobcovia snímačov však vyrábajú aj takzvané univerzálne snímače tlaku. Univerzálny TPMS senzor je schopný skopírovať všetky údaje z originálneho snímača tlaku. Vďaka skopírovaným údajom sa bude univerzálny snímač správať ako originálny snímač tlaku. Budú mať rovnaký kód.

Riadiaca jednotka vozidla teda pri prezúvaní nezistí , že sa jedná o iný snímač. Odpadá teda potreba servisného zásahu do riadiacej jednotky auta. Budete mať vlastne dve sady snímačov s rovnakými kódmi a už viac nemusíte pri ďalších prezúvaniach nič riešiť.

V našom pneuservise sme nešetrili a používame až štyri konkurenčné zariadenia na montáž, demontáž a obsluhu TPMS senzorov - snímačov tlaku v pneumatikách. Vďaka tomu vieme pokryť vysoké percento snímačov na trhu.

Každé zariadenie má rôznu databázu áut a je veľká pravdepodobnosť, že ak Vaše auto nie je v databáze jedného zariadenia, tak bude v druhom alebo treťom, či dokonca štvrtom TPMS prístroji. Sme vybavení špičkovou technológiou TPMS pre takmer všetky značky motorových vozidiel. To znamená, že už nemusíte pre výmenu TPMS ventilov alebo ich prekódovanie či spárovanie s riadiacou jednotkou navštevovať značkové servisy automobiliek. Ale aj napriek tomu sa môže stať, že vaše vozidlo nebude v databáze ani jedného TPMS zariadenia. Stáva sa to hlavne pri nových autách, kedy výrobca neuvoľnil programovacie dáta aj pre autoservisy. V takom prípade už budete musieť navštíviť servis oficiálneho cardealera vašej značky auta.

Pre nakódovanie snímačov a spárovanie s riadiacou jednotkou používame najrýchlejšie diagnostické zariadenie EXP AIR určené výlučne pre nakódovanie snímačov. Vďaka EXP AIR sme omnoho rýchlejší ako iné servisy vybavené diagnostickými prístrojmi pre kompletnú diagnostiku auta. Tie síce vedia tiež nakódovať TPMS, ale všetky kódy a ďalšie údaje snímačov treba zadávať manuálne a pri tom sa nesmiete pomýliť. A to je náročnejšie na čas. EXP AIR stačí k snímaču priložiť a všetky potrebné údaje si automaticky načíta. Odpadá možné chybné zadanie niektorého kódu. Celý proces trvá len pár minút.

Máme riešenie aj pre vodičov, ktorí nemajú v palubnom počítači vozidla podporovanú funkciu pre TPMS senzory, alebo vôbec nemajú palubný počítač vo vozidle.

Tou je vysoko kvalitná sada pre monitorovanie tlaku a teploty vzduchu v pneumatikách vozidla od firmy SCHRADER.
Pre všetky typy vozidel, ktorých hodnota tlaku v pneumatikách je do 6 barov, je táto sada v cene 253 eur s DPH. TPMS je bezpečnostný systém, tak ako aj ABS alebo airbagy, preto musí byť plne funkčný, aby bolo vozidlo spôsobilé na jazdu.

Ak máte vozidlo s nefunkčnými TPMS senzormi, tak neprejdete cez STK, môžete byť pokutovaný zo strany polície a v prípade nehody môžete mať problém s poistným plnením.

online_red_SK_banner_TPMS_1140x225px.jpg