Načítavam

Ako si vybrať správnu pneumatiku

Vynasnažím sa Vám v krátkosti ale dostatočne vysvetliť segmentáciu pneumatík, aby ste si vybrali tú správnu PNEUMATIKU pre Vaše potreby. V princípe platí, že ak si vyberiete prémiovú značku pneumatík správneho zamerania, tak by ste mali byť vysoko spokojný.

Segmentácia pneumatík:

Pneumatiky delíme na dve hlavné skupiny:

  1. Pneumatiky podľa kvality – renomé výrobcu pneumatík.
  2. Pneumatiky podľa zamerania na použitie

1.Pneumatiky podľa kvality, renomé výrobcu delíme do 3 základných kategórií:

  1. Budgetové pneumatiky (základná trieda kvality)
  2. Stredná trieda pneumatík (stredná trieda kvality)
  3. Prémiové pneumatiky (najvyššia trieda kvality)

Zopár značiek je aj ťažko zatriediť, hlavne značky strednej triedy ako napr: Nokian, Yokohama či Fulda patria do strednej triedy pneumatík, no svojou kvalitou sa už pohybujú blízko ak nie aj rovnako k prémiovým pneumatikám.

Na našej webstránke delíme značky pneumatík do piatich kvalitatívnych kategórií:


Prémiové značky: GOODYEAR, DUNLOP, MICHELIN, BRIDGESTONE, PIRELLI, CONTINENTAL


Vyššia stredná trieda: FULDA, YOKOHAMA, VREDESTEIN, UNIROYAL, NOKIAN


Nižšia stredná trieda: KLEBER, BF GOODRICH, AVON, HANKOOK, GENERAL TIRE, FIRESTONE, LASSA


BUDGET(základná trieda): MATADOR, BARUM, SAVA, KUMHO, FALKEN, DAYTON


BUDGET(základná trieda): KORMORAN, DEBICA, FEDERAL, GT RADIAL

Určite sa pýtate v čom tak asi môže byť rozdiel medzi prémiovou pneumatikou a budgetovou.

Na úvod musím vysvetliť stav na svetovom trhu s pneumatikami:

Svetovému trhu kraľujú koncerny MICHELIN, GOODYEAR, CONTINENTAL a BRIDGESTONE. Každý koncern má vo svojom produktovom portfóliu značku pneumatík budgetovú, strednú triedu a samozrejme prémiovú. To preto, aby klienti koncernov (pneuservisy, predajcovia pneumatík) vedeli ponúknuť zákazníkovi pneumatiku podľa jeho potrieb a tiež podľa finančných možností.

Koncern GOODYEAR na Slovensku ponúka: GOODYEAR, DUNLOP, FULDA, SAVA, DEBICA

Koncern MICHELIN na Slovensku ponúka: MICHELIN, KLEBER, BF GOODRICH, KORMORAN a TIGAR

Koncern CONTINENTAL na Slovensku ponúka: CONTINENTAL, UNIROYAL, GENERAL TIRE, MATADOR, BARUM

Koncern BRIDGESTONE na Slovensku ponúka: BRIDGESTONE, FIRESTONE a DAYTON

Každý koncern má vlastný vývoj a všetky technické a materiálové pokroky sa najprv aplikujú pre prémiové značky vnímané ako nositeľov pokroku. Po pár rokoch sa tieto technológie začnú využívať v strednej triede pneumatík a nakoniec po x rokoch sa tieto už dávno nie nové technológie aplikujú aj v budgetovej triede(často sa ale do budgetu vôbec nedostanú, pretože budget je zo strany výrobcov vnímaný ako produkt pre cieľovú skupinu zákazníkov, ktorí potrebujú nízku cenu a kvalita je až niekde na ďalšom mieste).

Hlavné rozdiely medzi pneumatikami budgetovej a prémiovej triedy:

  • Kvalita konštrukcie pneumatiky(kostra, dezén): Kým na budgetovej pneumatike môžete mať pocit, že auto pláve(hlavne v zákrutách), na prémiovej pneumatike toho istého rozmeru sa budete cítiť omnoho stabilnejšie a istejšie. Je to spôsobené rozdielnou kvalitou konštrukcie pneumatiky.
  • Vlastnosti na suchu
  • Vlastnosti na mokru
  • Kilometrová výdrž
  • Stabilita počas jazdy
  • Stabilita pri brzdení
  • Pevnosť a tuhosť blokov dezénu
  • Pevnosť a tuhosť blokov dezénu pri brzdení
  • Odolnosť voči aquaplaningu
  • A ďalšie.

2. Pneumatiky podľa zamerania na použitie:

Často sa stretávam s názormi zákazníkov typu:

Continental už nechcem, lebo sa šmýkala na mokre viac ako som čakal.

Pirelli už nechcem, lebo sa rýchlo zjazdila.

Netreba zatracovať značku. Každý veľký výrobca má vo svojom portfóliu pneumatiky ekonomické, štandardné i športové. Od každej treba očakávať iné špecifické vlastnosti.

Zákazník len nemal pneumatiku správneho zamerania podľa jeho potrieb.

Delenie pneumatík podľa zamerania na použitie:

  1. Ekonomické pneumatiky
  2. Štandardné pneumatiky
  3. Športové pneumatiky

Ekonomické pneumatiky

Pneumatiky sú zamerané na úsporu paliva vďaka nízkemu valivému odporu. Vďaka tomu často získavajú aj prívlastok ekologické. Nízky valivý odpor je dosiahnutý ako inak tvrdšou zmesou, čo Vás veľmi nepoteší za dažďa. Na mokrom povrchu si na eko pneumatikách treba dávať väčší pozor a jazdiť opatrnejšie. Výhodou však je vysoká kilometrová výdrž pneumatiky a spomínaná úspora paliva. Vývoj pneumatík však ide rýchlo dopredu a poprední výrobcovia pneumatík prichádzajú s modelmi pneumatík o ktorých tvrdia, že sú ekonomické a zároveň majú zachované ostatné vlastnosti ako pri štandardných pneumatikách (nie vždy je to však pravda).

Cieľová skupina: firemné autá manažérov, obchodných zástupcov a všetky ostatné autá jazdiace dlhšie trasy, kde sa úspora na palive a kilometrová výdrž môže naozaj citeľne prejaviť

Typický prestavitelia: Michelin Energy Saver, Michelin Energy Saver+, Goodyear Efficientgrip performance, Continental Eco contact

Štandardné pneumatiky

Najväčší segment pneumatík. Pneumatika má vyvážený pomer všetkých vlastností. Je to taký zlatý stred pre drvivú väčšinu zákazníkov. Štandardná pneumatika Vám poskytne primeraný komfort za všetkých okolností, na suchu aj na mokre.

Typický prestavitelia: Dunlop Bluresponse, Michelin Primacy 4, Continental Premium contact 6

Športové pneumatiky

Hlavným kritériom pre športové pneumatiky je spoľahlivé držanie stopy za všetkých okolností – na suchu, na mokre, pri prudkom zrýchlení či prudkom brzdení a pod.. Ďalšími faktormi je stabilita pneumatiky pri vysokých rýchlostiach a stabilita v zákrutách pri vysokých rýchlostiach. Z toho vyplývajú určité vlastnosti pneumatiky, s ktorými mnohí pri kúpe športovej pneumatiky nerátajú:

Športové pneumatiky majú mäkšiu zmes ako štandardné, aby mali lepšiu priľnavosť na vozovke. Mäkká zmes však nevydrží veľa kilometrov. Všeobecne, ak štandardná pneumatika má životnosť napr. 40000km, tak športová pneumatika vydrží cca 20000 až 30000km, alebo aj 10000km. Vo vysokej miere však kilometrová výdrž závisí od štýlu jazdy vodiča.

Športové pneumatiky majú väčšinou tvrdšiu bočnicu, ktorá menej tlmí nerovnosti vozovky(tlmiče a čapy trpia viac), ale na oplátku poskytuje vyššiu stabilitu a to hlavne v zákrutách.

Typický predstavitelia: Dunlop Sport Maxx Rt2 , Goodyear Eagle F1 Assymetric 3, Michelin Pilot Sport 4, Continantal Sport Contact 6